EN | CZ | PL | RU
Part 1 | Part 2 | Part 3 | Part 4
Oddělení Assault | Oddělení Para | Oddělení Finishing | Oddělení Muži

Spolupráce Velké Británie a exilové československé vlády na podpoře domácího odboje v Protektorátu Čechy a Morava


    Část 3: Příprava a výcvik „Mužů pro speciální operace“

       Nejširší část, zachycující přípravu a výcvik čs. parašutistů – s dominantním zaměřením na assault výcvik ve Skotsku


Jedním ze základů výcviku byl i Closecombat – boj z blízka, v rámci nějž se hodně pozornosti soustředilo na tzv. silent killing – tiché zabíjení. Mladí muži ze střední Evropy se v rámci něj učili základy umění dálněvýchodních mistrů. Hlavním cílem bylo odstranit nepřítele, aniž byste vzbudili sebemenší pozornost.

V letech 1940 – 1945 bylo československou vojenskou zpravodajskou službou působící na území Velké Británie ve spolupráci s britskými partnery odesláno na území Protektorátu Čechy a Morava, Slovenska, Francie a severní Itálie 31 parašutistických operací se „zvláštními“ úkoly. Jednalo se o zpravodajské, destrukční, teroristické, organizační či kurýrní akce, z nichž nejznámější se stal úspěšný atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha 27. 5. 1942. Připravený a provedený Josefem Gabčíkem a Janem Kubišem, parašutisty ze skupiny Anthropoid. Nebyli však jediní. Československý vojenský exil odeslal na území bojující Evropy celkem 91 mladých mužů a 17 dalších čekalo na své vysazení v posledních dnech války marně.

První fáze výcviku čs. parašutistů, tzv. Assault Course - čtyřtýdenní tvrdý tělesný trénink, probíhala na severovýchodě Skotska, v oblasti jezera Morar. Fotografie z tohoto výcviku se nedochovaly a proto pro jeho přiblížení využíváme fotografií z výcviku čs. úderných jednotek.    Čtyřtýdenní Assault Course měl dávat budoucím parašutistům základní teoretické a praktické znalosti útočného boje. Měl upevňovat a zvyšovat obratnost, sílu, odvahu, rychlost a postřeh.

Současné fotografie krajiny v okolí Arisaigu, pořízené PhDr. Marií Hubálkovou Matúšů před dvěma lety – velitelská budova STS 25 – Traigh House.    Traigh House

Přehled operací čs. parašutistů:

I. vlna 1941 – 1942: BENJAMIN, PERCENTAGE, ANTHROPOID, SILVER A, SILVER B, ZINC, OUT DISTANCE, BIOSCOP, BIVOUAC, STEEL, INTRASITIVE a TIN.

II. vlna 1942 – 1943: ANTIMONY, IRIDIUM a BRONSE.

III. vlna 1943 – 1945: CALCIUM, BARIUM, SULPHUR, CHALK, CLAY, CARBON, POTASH, SPELTER, GLUCINIUM, MANGANESE, WOLFRAM, TUNGSTEN, PLATINUM – PEWTER, BAUXITE, DESTROYER, SILICA
a další, které už provedeny nebyly.

Mnozí absolventi výcviku ve Skotsku vzpomínají, že v deštivé skotské krajině se vody nikdy nezbavili. Když se o to nepostaralo počasí, zasloužili se o to instruktoři.    Základem výcviku na STS 25 byl tvrdý tělesný výcvik – Physicall Training – P.T. Výjimkou nebyly 4 – 5 mílové poklusy a dvoudenní přechody divokých Highlands.

K oblíbeným součástem P.T. patřily i hry – fotbal, volejbal, rugby, plavání v moři a veslování podél pobřeží – a to za jakéhokoliv počasí.    Ilustrační fotografie.

Výcvik většiny z mladých mužů, kteří byli odesláni bojovat do Protektorátu, probíhal podle výcvikového plánu vytvořeného SOE. Základním principem byla několikastupňová příprava, která měla pomoci vytipovat vhodné adepty pro konečnou operaci. První fáze výcviku Preliminary Course se zaměřovala na rozpoznání vlastností uchazečů ve stresových situacích. Některé národní sekce jako Československá ji nahrazovali výběrem vhodných dobrovolníků z exilové armády a posudky jejich velitelů.

Účastníci výcviku ve Skotsku se zdokonalovali i v hodu granátem.    Jedním ze základů výcviku byl i Closecombat – boj z blízka, v rámci nějž se hodně pozornosti soustředilo na tzv. silent killing – tiché zabíjení. Mladí muži ze střední Evropy se v rámci něj učili základy umění dálněvýchodních mistrů. Hlavním cílem bylo odstranit nepřítele, aniž byste vzbudili sebemenší pozornost.

Neméně důležitý byl i kurz střelby. Střílelo se pro mladé Čechoslováky novou metodou, tzv. letmou a instinktivní střelbou, bez míření, z jakékoliv pozice, jakékoliv zbraně – heslem bylo „Kdo první vystřelí, vyhrává“.    Ilustrační fotografie.

Druhá fáze výcviku Paramilitary Course se dělila do dvou částí. Nejčastěji čtyřtýdenní Assault Course probíhal v utajených prostorách v severozápadním Skotsku na objektech, které britská armáda a správa předem převzaly od původních majitelů. Nejčastěji si je pronajali za slib údržby pozemku a nemovitosti v průběhu války. SOE Čechoslovákům vyčlenila speciální školy v oblasti jezera Morar - jednalo se o vilku užívanou před válkou jako lovecká základna Traigh House a farmy Camusdarrach a Garramor známé pod zkratkou STS 25 (Special Training School).

Npor. Antonín Petrák, od srpna 1942 do května 1943 instruktor a čs. styčný důstojník na STS 25.    Jeden ze britských důstojníků STS 25 – Col. Crosby, Čechoslováky pro zaměření jeho lekcí přezdívaný Lt. Rozbuška.

Kapitán Denis Nicholson, další muž z instruktorského týmu mjr. Younga – šéfa STS 25.    První fáze výcviku čs. parašutistů, tzv. Assault Course, probíhala v letech 1941 – 1943 v severozápadním Skotsku, rodném kraji pozdějšího šéfa SOE Colina Gubbinse. Základnou pro velké množství zdejších národních výcvikových škol bylo městečko Arisaig.

Assault Course se zaměřoval na náročnou fyzickou přípravu, na práci s trhavinami, výcvik bojových umění tzv. silent killing, střeleckou přípravu a základy radiokomunikace. Účastnilo se jej v jednom turnusu zpravidla okolo 20 adeptů tajného řemesla a byl plně připravován důstojníky SOE.

K objektům výcvikové školy STS 25, určené pro výcvik Čechoslováků, patřily i dvě farmy, sloužící jako ubytovny frekventantů. Blíže k moři se nacházela farma Camusdarrach, v jejíž blízkosti bylo, vždy v neděli a o volných večerech, velmi vytížené fotbalové hřiště.    Velitelství STS 25 sídlilo v Traigh House. Dobovou fotografii posledního objektu, v němž byli ubytováni mladí muži z Československa – farmy Garramor, bohužel nemáme.

Na oblast okolo Loch Morar vzpomínají čs. parašutisté a účastníci kurzů s nadšením. Jen jediné tu mladým mužům chybělo, během měsíčního výcviku tu často nenarazili na žádného člověka krom nich, natož pak na ženu.    „Ty, který samotu hledáš, jdi do těch hor, políbí tě zasněnou hladinou jezera, zazpívají ti horským vánkem a pohladí kapradím a vřesem,“ vzpomínal po letech na pobyt ve Skotsku jeden z absolventů kurzů, který však pro další výcvik nebyl vybrán – František Mastný.

Drsný ráz krajiny v okolí Fort Williamu. Pohled na zasněžený vrcholek nejvyšší britské hory Ben Nevis od jezera Eil.    Objekty Special Training School (STS) 25, určené pro výcvik čs. parašutistů, se nacházely v blízkosti Loch Morar. Pochody a strhující výhledy na ně patřily k téměř každodenní náplni kurzů.

Ve farmě Camusdarrach se dnes můžete ubytovat.    Pláž poblíž Camusdarrach – tady se čs. vojáci seznamovali s divokým mořem. Plavání patřilo k náplni kurzů i v zimních měsících, jedinou výhodou bylo působení teplého Golfského proudu, který tu vodu ohřívá na „snesitelnou“ úroveň.

Pláž u Camusdarrach.    Celkový pohled na pláže u Camusdarrach. V pozadí ostrov Sky, na záři jehož majáků řada čs. parašutistů s nostalgií vzpomíná jako na jednu z mála známek života kolem nich.

Komplex budov farmy Camusdarrach.    Komplex budov farmy Camusdarrach.

Tak tady někde leželo pověstné fotbalové hřiště u farmy Camusdarrach, které každou neděli hostilo nelítostné souboje Československo – Velká Británie.    Garramor Farm

Druhou z ubytoven STS 25, v níž byla krom toho i kantýna s výtečnou skotskou whisky – lékem na bolavé tělo i duši, byla farma Garramor.    Dnes se zde můžete ubytovat také a vzpomínat na její slavnou minulost.

ADnešní pohled na výpust z jezera Morar – hydroelektrárnu, teoretické plány na její destrukci patřily k jednomu z vrcholů výcviku v používání výbušnin.    Loch Morar v plné kráse.

Loch Morar    Skály nad Loch Morar.

Přístav v Mallaigu.    Dnešní pohled na budovu velitelství výcvikových škol SOE – Special Training Schools v oblasti Arisaigu.

Hotel Morar, kam podle vzpomínek občas skotští důstojníci vzali své československé kolegy, aby zde bez rozbušek a blýskavice zdolali pár lahví whisky.    Zastávka před hotelem Morar, kam přijížděly vlaky z Glasgow, z nichž vystupovaly zhruba dvacetičlenné skupiny čs. dobrovolníků k nelehkému, fyzicky náročnému výcviku, na jehož konci byla nejistá budoucnost osamoceného bojovníka v Protektorátu. Přesto jich tímto výcvikem prošly stovky. Jen několik z nich však bylo vybráno k dalšímu již přesněji zaměřenému výcviku a k samotné operaci.



    www.indiannet.eu     email: indiannet@indiannet.eu     2007